Élelmiszeripar

Nagyon nehéz elképzelni, milyen lenne az emberi táplálkozás fűszerek nélkül. Ezek szerepe nem sokat változott az évezredek során.

• A magyar kormány stratégiai kérdésként kezeli a mezőgazdaság GMO-mentes státuszának megőrzését, és az elsők között ismerte fel a génmegőrzés fontosságát. Ugyanakkor az élelmiszer-forgalmazók nincsenek rászorítva a lehetséges GMO-elemek feltüntetésére.

• Szőlős fehércsokoládés édesség nyerte el első alkalommal a Budapest Desszertje címet, amelyet hétvégén, a 8. Édes Napok Budapest rendezvényen kóstolhat meg a közönség.

A NAK véleménye szerint a Brexit-tárgyalások lezárásáig ne folytatódjanak a Mercosur-egyeztetések. E tervezett megállapodás negatív következményei főként a hazai (és az uniós) marhahús- vagy baromfi-termelőket érintené.

• Az aszály miatt dráguló takarmányok hajthatják felfelé a tojás árát a hazai piacon. Az ágazati szereplőket összefogó szervezet szerint a termelőknek a megnövekedett költségeik miatt emelniük kell az átadási árakon…

• A Kínában megjelent afrikai sertéspestis (ASP) megmozgathatja a világpiacot – derül ki az Nemzeti Agrárgazdasági Kamara helyzetelemzéséből. A termelők és a feldolgozók költségeinek emelkedése itthon az árak számottevő emelkedését indokolná.

Sorrendben 27. alkalommal kerül sor a Budapest Borfesztiválra 2018. szeptember 6-9. között. Az esemény középpontjában a balatoni borvidékek lesznek.

• A technológiában és az exportban erősítenének a kisüzemi főzdék, amelyek a mostani 1,5 százalék után hat-nyolc éven belül 4-5 százalékot hasítanának ki a teljes sörpiacból – írta a Világgazdaság.

• A prémiumtermékek iránti kereslet látványosan nőtt a hazai sörpiacon – írta a Világgazdaság. 2018-ban kedvező esetben 5 százalékkal is növekedhet a a piac.

A Tej Terméktanács elnöke szerint szükséges a hazai nyerstejárak rendezése. A piaci nyomás miatt ugyanis a termelők áremelési kényszer alatt vannak. Mindemellett a tejtermelés európai növekedési ütemének visszaesésre kell számítani.