Az Agrárminisztérium a Vidékfejlesztési Program keretében meghirdetett, „A mezőgazdasági vízgazdálkodási ágazat fejlesztése” és „Az öntözési közösségek együttműködésének támogatása” című, rendkívül sikeres pályázati felhívásokat ismét meghosszabbította, 2023. október 1-ig lehet benyújtani…
A víz maga az élet. Földünk kétharmadát víz borítja, és az emberi testben is ilyen arányban van jelen. Az emberi kultúrák mindig is a folyók és a tengerek mentén alakultak…
Megkezdődött az öntözési idény, még, ha a talajok nedvességi állapota jelenleg nem is teszi indokolttá.
Mit jelent a mezőgazdasági célú vízhasználat? A felszíni vízből a mezőgazdasági vagy erdőgazdasági művelés alatt álló területek öntözését vagy halastavak vízellátását biztosító, vízjogi üzemeltetési engedély alapján történő vízhasználat, vagy bejelentés…
A termálvíz felszínre hozatalát, kezelését és a hasznosítás helyére történő eljuttatását szolgáló vízilétesítmények összességét termálvízműnek nevezzük, melynek telepítése vízjogi engedélyköteles tevékenység.
Idén 2023. január 25-28. között kerül megrendezésre a AGROmashEXPO Nemzetközi Mezőgazdasági és Mezőgép Kiállítás, ahol a Mezőgazdasági Eszköz- és Gépforgalmazók Országos Szövetsége kerekasztal megbeszélést szervezet az öntözés helyzetéről, valamint a…
Frissítésre került a NAK „Öntözéssel kapcsolatos vízjogi engedélyezési eljárások” c. kiadványa, mely a portálunkon a következő linken érhető el.
A Talajjavítást és mezőgazdasági vízgazdálkodást érintő körforgásos fogalmak c. kiadvány ismerteti
Frissítésre került a NAK „Öntözést támogató hazai és uniós ösztönzők – az öntözési közösség tükrében” c. kiadványa.
„A globalizáció, a hozzá kapcsolódó gazdasági, társadalmi, politikai és környezeti következmények feldolgozása napjaink egyik legnagyobb legnehezebb kihívása. Bár szinte mindenkinek van tapasztalata az egyre gyorsuló folyamatról, annak lényegivonásairól gyökeresen különböző…
A Magyar Öntözési Egyesület (MÖE) 2 napos konferenciát szervez, amely 2023. évben kerül megrendezésre. A konferencia ideje alatt kiállítást tartanak, ahol megismerkedhetnek az öntözéstechnika 2023. évi újdonságaival.
A termálvíz felszínre hozatalát, kezelését és a hasznosítás helyére történő eljuttatását szolgáló vízilétesítmények összességét termálvízműnek nevezzük, melynek telepítése vízjogi engedélyköteles tevékenység. A termálvíznek pedig minden olyan felszín alatti vízadó rétegből…
Éppen 1 évvel ezelőtt indult el a vízügyi ágazat által az a vízpótlási tervezési projekt, amelynek keretében a tervezett fejlesztések közvetlen célkitűzése
A NAK kérésére 30%-kal több költséget lehet elszámolni a mezőgazdasági vízgazdálkodási ágazat fejlesztését támogató pályázatban! Azaz módosult a felhívás 2. számú melléklete - a támogatható tevékenységek és azok maximális elszámolható…
2022. október 18-án a Budapest Kongresszusi Központban került megrendezésre a Természet-Alapú Megoldások Magyarországi Hálózatának nyitórendezvénye és az ezzel egybekötött KEHOP Plusz kedvezményezetti és műhelytalálkozó című esemény.
A geotermikus energiahasznosítás felhasználásának növelése érdekében a geotermikus energia kinyerésére és energetikai célú hasznosítására irányuló tevékenységekkel kapcsolatos engedélyezési, felügyeleti hatásköröket a bányafelügyelet (Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága - Bányafelügyelet) fogja egységesen…
„Zöld-kék körkép a mezőgazdasági vízgazdálkodásban” címmel készített kiadványt a NAK, amely az alábbi 4 témakörben sorakoztatja fel a mezőgazdasági vízgazdálkodáshoz kapcsolódó legalapvetőbb intézkedéseket:
A vízhasznosítási idény öntözés esetén március 1. napjától október 31. napjáig, tógazdálkodásnál március 1. napjától november 30. napjáig, a téli vízellátás december 1. napjától február 28. napjáig tart. Azonban, ha…
Az öntözésfejlesztést, a vízgazdálkodási ágazat fejlesztését továbbra is kiemelt területként kezeli az Agrárminisztérium. A Vidékfejlesztési Program keretében meghirdetett „A mezőgazdasági vízgazdálkodási ágazat fejlesztése” és „Az öntözési közösségek együttműködésének támogatása” című…
A 2022-re jellemző száraz és forró nyár augusztusban is folytatódott. Az átlagosnál sokfelé szárazabb augusztusi időjárás, az átlagosnál magasabb léghőmérséklettel párosult, ami miatt a párolgás révén tovább csökkent a talaj…
„Lenni vagy nem lenni… – a zöldség-gyümölcs ágazat fejlődési lehetőségei és korlátai az öntözés tükrében” címmel szakmai konferenciát tartott a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács, illetve a Debreceni…
Az Elsivatagosodás és Aszály Elleni Küzdelem Világnapja alkalmából az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) szervezésében az Agrárminisztérium, valamint a Belügyminisztérium és 2022. július 5-én online konferenciát tartott, az alábbiak szerint:
Az idei egy rendkívüli aszályos év nem csak hazánkban, hanem az egész világon. Vajon meddig tarhat még? A Magyar Tudományos Akadémia (MTA) 2016-ban indult Nemzeti Víztudományi Program Irányító Testülete már…
Az aszálymonitoring-hálózat a vízügyi ágazat által létrehozott újszerű, komplex vízhiány-előrejelző rendszer, amely mindenki számára elérhető nyílt, ingyenes internetes felületen. Az éles indulás előtt a tesztelésében a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK)…
2022. március 21-től kihirdetésre került a tartósan vízhiányos időszak.
A mezőgazdasági vízgazdálkodási ágazat fejlesztése c. pályázati felhívás az alábbiak szerint módosult:
A nyári hónapok kiemelt hangsúllyal szerepelnek a növények életében. Az elmúlt hetekben bekövetkező aszályos időszak szinte provokálta e cikk megírását, és a címének keletkezését, azon keresztül, hogy a nyári szinte…
Az uniós csatlakozáskor vállaltuk, hogy megfelelünk az uniós irányelveknek, ilyen irányelv a Víz Keretirányelv (a továbbiakban: VKI) is, amely előírja a tagállamok részére a vízgyűjtő-gazdálkodási terv (a továbbiakban: VGT) elkészítését,…
A vízhiányos helyzet és a tartósan vízhiányos időszak során a védelmi tevékenységet a vízhiánykezelő körzetekben kell ellátni, amely körzetek lehatárolása fellelhető az OVF Aszálytérképen.
A mezőgazdasági vízgazdálkodási ágazat fejlesztése c. pályázati felhívás kiemelten az alábbiak szerint módosult:
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)
Adószám: 18399257-2-43
E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu
Zöld szám: +36 80 900 365
Amennyiben Ön még nem rendelkezik kamarai azonosítóval, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.